זן החודש - קורינייקי
להזמנה זן החודש 

מועדון הלקוחות
הצטרפו עכשיו

הירשם למועדון הלקוחות

הירשם למועדון הלקוחות

יומולדת

הזן שלי | סמן הכלcaptcha

בית הבד העתיק בנאות קדומים

הָלוֹךְ הָלְכוּ הָעֵצִים, לִמְשֹׁחַ עֲלֵיהֶם מֶלֶךְ. וַיֹּאמְרוּ לַזַּיִת: מָלְכָה עָלֵינוּ! וַיֹּאמֶר לָהֶם הַזַּיִת: הֶחֳדַלְתִּי אֶת־דִּשְׁנִי, אֲשֶׁר־בִּי יְכַבְּדוּ אֱלֹהִים וַאֲנָשִׁים -וְהָלַכְתִּי לָנוּעַ עַל־הָעֵצִים?

פסוק זה ממשל יותם (שופטים ט' 7) מעיד על כך שכבר בתקופת המקרא, היו לעץ הזית ולשמן הזית תפקידים חשובים שעץ הזית לא היה מוכן להזניח לטובת מעמד ושליטה . פסוקים רבים אחרים מעידים על תפקידי שמן הזית בפולחן הדתי, למשל: "בכל עת יהיו בגדיך לבנים ושמן על ראשך לא יחסר" (קהלת ט' 8).

כן, חייבים להודות, ייצור שמן הזית בישראל התחיל עוד לפני מסיק-קיבוץ מגל. יש לא מעט ממצאים ארכיאולוגיים המעידים על כך שגידול זיתים וייצור שמן זית, היו נפוצים מאד בישראל, עוד בתקופה הביזנטית (המאה השישית עד השמינית לספירה).

צילומים: יורם בר-סלע

 

אחד הממצאים המעניינים נמצא בשמורת הנוף המקראי – נאות קדומים. בית הבד שבאתר, נמצא בתוך רובע מגורים שחלקו נבנה בתקופה הביזנטית וחלקו מהתקופה האיסלמית הקדומה (המאה השביעית עד בתשיעית לספירה). אזור המגורים הוקם על שרידי מתקנים חקלאיים מימי בית שני.


בית בד כולל מתקן פריכה, אבני ריסוק, משטח להנחת העקלים (סלים שבהם כובשים את הזיתים), בור איסוף לשמן וקורת כבישה, שברגי העץ המהדקים אותה מעל לזיתים
שוחזרו.


הזיתים רוסקו בבית הבד בעזרת אבני הריסוק והפריכה. הרסק הועבר לעקלים שהונחו בערימה מסודרת מתחת למכבש. הידוק קורת המכבש באמצעות הברגים הפעילה לחץ עצום על הזיתים והשמן ניגר מתוכם אל בור האיסוף. משם הועבר השמן לסינון ואוחסן בכדי חרס.
 
בסמוך לבית הבד נמצאת גם גת עתיקה שבה היו דורכים ענבים ליין.

כדאי לבקר באתר. בכל שטח הפארק, מצויים עצים המוזכרים בתנ"ך. לידם תוכלו למצוא שלטים מפורטים עם שמות העצים, וציטוטים מן התנ"ך שבהם מוזכרים העצים. הנוף, מעשה ידי אדם, מדהים ומרגש, במיוחד בעונה זו של פריחת השקדיות הרבות שבאתר. הוא מזכיר אזורים שונים בארץ. חלקים שונים בשמורה תוכננו על בסיס נושאים המוזכרים בתנ"ך כגון: גיא "שיר השירים" ו"גינת האגוז", עשיר בעצי אגוז המלך. "מעלה הבשמים" שבו צמחי בושם וקטורת. גינת שבעת המינים עם כרמי זית, גפן, ושדות החיטה ושעורה. באזור זה נמצאים גם "המרכזים הלוגיסטיים ומפעלי הייצור" של השמורה: הגת, בית הבד, הגורן ובור המים.