זן החודש - לצ'ינו
להזמנה זן החודש 

מועדון הלקוחות
הצטרפו עכשיו

הירשם למועדון הלקוחות

הירשם למועדון הלקוחות

יומולדת

הזן שלי | סמן הכלcaptcha

מסיק זיתים ממוכן

מסיק הזיתים בשנים האחרונות עבר מהפכה וכיום כולו ממוכן. על מנת לייצר שמן בכמויות גדולות שיספקו את הביקוש הגדל, חייבים למסוק את הזיתים בצורה יעילה ושאינה פוגעת בפרי. כמובן שמסיק ידני תמיד יהיה בעל אחוז הפגיעה הקטן ביותר בפרי אך אינו יעיל לכמויות מסחריות. בתכנון כרמי הזיתים שלנו, אנו משתמשים בשתי צורות גידול – אינטנסיבי וסופר אינטנסיבי, על מנת להתאים אותם לשתי המכונות שמוסקות את הזיתים – המנערת והבוצרת.

 


 

המנערת

המנערת

למי מכם שעקבו אחרינו בזמן קטיף השקדים, כבר יצא לראות ולקרוא על המנערת. זוהי זרוע ארוכה אשר תופסת את גזע העץ ומנערת אותו עד שהפרי נושר. הזיתים נופלים על יריעה גדולה שמקיפה את העץ וממנה עוברים ישירות למסוע. בסוף המסוע ישנו מפוח שמפריד בין הזיתים שנופלים לתוך מיכלים גדולים, לבין העלים שעפים באוויר ונופלים לאדמה. את המיכלים המלאים אנו מעבירים למשאיות שמעבירות את הזיתים עוד באותו היום אל בית הבד.העבודה במנערת מצריכה חלקות זיתים מרווחות (נטיעה אינטנסיבית) שמאפשרות מעבר של המכונה בין השורות. מכיוון שזו נטיעה יחסית מרווחת, עץ הזית יכול לגדול לגובה ולרוחב. לכן בחלקות אלה עצי הזיתים גדולים ויפים. העבודה במנערת מצריכה עבודה של צוות גדול: מפעיל הזרוע, מפעיל המסוע, פועלים אשר פורסים את היריעות מתחת לעץ, נהג טרקטור שמחליף את המיכלים המלאים בזיתים במיכלים ריקים.
 

 

הבוצרת

מכונה שמגיעה מעולם היין והותאמה למסיק הזיתים ומכאן שמה. זוהי מכונה דמויית טרקטור מאד מאד גבוה שבמרכזו חלל ריק. הבוצרת נוסעת מעל לשורות העצים ושואבת את הזיתים מהעץ אל מיכל שנמצא עליה. מיכל הזיתים גדול מספיק כדי לאחסן כמות זיתים של מספר שורות בחלקה. חלקות הזיתים המותאמות לבוצרת נקראות חלקות סופר- אינטנסיביות מכיוון שהנטיעה בהן צפופה מאד. מסיק כזה מאפשר נטיעה גדולה יותר של עצי זית לדונם, אבל מצריך טיפול וגיזום לאורך כל השנה על מנת לשמור את עצי הזית קטנים ונמוכים כדי שיתאימו לגודל הבוצרת. העבודה בבוצרת מאד חסכונית בכח אדם מכיוון שאדם אחד בלבד מפעיל את הבוצרת.

 

חגיגות המסיק

 

הבוצרת