זן החודש - קורינייקי
להזמנה זן החודש 

מועדון הלקוחות
הצטרפו עכשיו

הירשם למועדון הלקוחות

הירשם למועדון הלקוחות

יומולדת

הזן שלי | סמן הכלcaptcha

רובי- הטיסן שמגן על השקדים

בשנים האחרונות מצאנו את עצמנו מתמודדים עם בעיה חדשה בשדות בתקופה בה עצי השקד מלאים פרי – הדררה. הרובונץ הוא הפתרון האקולוגי לשמירה על פירות השקד במטעים ללא פגיעה בחי.

 

רובי – הכינוי שלו זכה הרובונץ שלנו, רובי הוא טיסן שמחקה בצורה מדוייקת את דאיית הנץ.

 

הדררה היא תוכי ירוק שמוצאו במזרח אסיה – הודו, פקיסטן ודרום סין. לארץ היא הגיעה כחיית מחמד בשנות ה-80. הסברה הרווחת היא שהדררות ברחו מהמגדל שלהן בשרון והן החלו להתרבות בטבע. בשנים האחרונות אוכלוסיית הדררות בארץ גדלה באופן מאד משמעותי, ומכיוון שהתפריט של הדררה מורכב בעיקר מפירות במטעי פירות וקפה היא הפכה למטרד גדול של החקלאים בארץ. הדררה חיה בלהקה, היא נחשבת לזן פולש במדינות המערב, היא משתלטת על איזורים מאוכלסים בצורה אגרסיבית ודוחקת זנים אחרים משטח הגידול שלהם.כפי שכבר הבנתם - הדררה הפכה לבעיה גדולה לפירות השקד שלנו הפרוסים על 600 דונם ואנחנו שמנו לנו למטרה להגן עליהם.

הרובונץ בפעולה

אופיר מרכיב את הרובונץ

הרובונץ מופעל על סוללות ויכול לשהות באוויר כ-15 דקות של טיסה, הוא יכול גם לדאות וכך הוא מצמצם את פעילות הסוללה, הוא מופעל באמצעות שלט רחוק. הרובונץ נבנה כהעתק מדוייק של נץ הן במראה והן מבחינת יכולת התעופה והדאייה שלו וכך הוא יכול לדמות נץ באופן מושלם. הנץ ידוע כגורם מאיים על עופות קטנים ולכן זהו פתרון אקולוגי מושלם להברחת המפגע משטחי המטעים שלנו ללא פגיעה בחי או בצומח. הדררה אינה מפחדת מירי מכיוון שזהו פתרון של התקופה המודרנית. להקה שתקלע לירי תברח ואולי כמה יחידים ייפגעו אך הלהקה תחזור למקום. מבחינה אבולוציונית ישנו אינסטינקט טבוע בעופות של פחד מעופות דורסים כדוגמת הנץ והרובונץ מנצל את הפחד הזה.


 
מכיוון שאנחנו אוהבים לשמור על התוצרת החקלאית שלנו מחד ולשמור על הטבע מאידך – רכשנו לפני כשנה את רובי- הרובונץ. במהלך שעות היום חם מאד והדררות עוזבות למקומות נעימים יותר, לכן שיא הפעילות שלהן במטעים הוא בשעות הבוקר המוקדמות ובשעות אחר הצהריים לפני השקיעה. במהלך החודשים שבין פריחת השקד (מרץ) ועד לעונת הקטיף (אוגוסט), צוות העובדים של מסיק יוצא כל יום במהלך השבוע (כן, גם בשבת) מוקדם בבוקר ובשעות אחר הצהריים אל השדות להעיף את הרובונץ מעל למטעי השקדים על מנת להבריח את הדררות מפירות השקד.

 

מופעל בשלט רחוק מהקרקע

זו עבודה מתישה מכיוון שהיא דורשת התמדה יום-יום לאורך מספר חודשים, אבל התוצאות נראות בשטח וכך אנו מצליחים להגן על התוצרת שלנו ולהביא לכם את השקדים הטעימים שאתם מכירים.

זה המקום להודות לצוות המטעים שלנו - אופיר, מור, דוד, גדי ואורן על ההתמדה ועל הנחישות! כל הכבוד, הרווחתם קפה במשרד...


בחודש הבא נתחיל בקטיף השקדים ונערוך אירוע במטעים, נזמין את כולם לטייל במטעי השקדים ובכרמי הזיתים ולראות איך עובדות המנערות – המכונות אשר אוספות את הפרי מהעץ.נשמח מאד לארח אתכם, ועד אז - נמשיך לשמור על המטעים ועל הפרי.